آیا شما دوست عزیز هم مثل من یک فرد درونگرا هستی و فکر می‌کنی کسب و کار افراد درونگرا شاید سخت‌تر باشد و یا به این فکر کنی که ایران جای افراد برون‌گراست یا دیگران شما را درک نمی‌کنند؟ پس این مقاله برای همه مفید است تا درکی بهتر از اطرافیان پیدا کنند.

شخصی متفکر، علاقمند به تفکر، گرایش‌مند به کار‌های انفرادی و ضد اجتماعی؛ این‌ها بخشی از اعتقادات مردم درباره افراد درونگراست. در این مقاله به صحت این اطلاعات می‌پردازیم و با هم ۵ اشتباه و اعتقاد رایج درباره افراد درونگرا و کسب‌وکار‌‌هایی که می‌توانند داشته باشند را بررسی می‌کنیم.

قبل از بررسی این موضوع باید توضیحاتی برای افرادی که اصلا با این واژه آشنایی کامل ندارند بدهم؛ افراد درونگرا همان اشخاص ساکت‌تر در جمع‌ها و همان افرادی هستند که از کودکی در مدارس با سختی بیشتری با دیگران ارتباط می‌گیرند و یا همان اشخاصی که بیشتر به مطالعه و سپری کردن اوقات با خودشان  زندگی را می‌گذرانند، اما در همین جمله ایراداتی وجود دارد که باید تصحیح شود.

اگر شما هم یک بار یکی از تست‌های روانشناسی شخصیت مثل MBTI را داده باشید و یا گوشتان به آن خورده باشد شاید بهتر متوجه منظور من بشوید. انسان موجود پیچیده‌ای است و این‌که صرفا یک فرد را سفید یا سیاه بدانیم کار غلطی است. به همین ترتیب، ترکیب درونگرایی یا برونگرایی با یک سری ویژگی‌های دیگر نیز می‌تواند ما را دچار اشتباهات کند.

برای درک بهتر این موضوع خودم را مثال می‌زنم: من شخصی هستم که طبق تست‌های شخصیت، فردی درونگرا هستم و علاوه بر آن به جای احساسی بودن، منطقی هستم. حال بین همین دو موضوع گاهی اوقات با منطق تصیمیم می‌گیرم در جمعی برای رسیدن به اهداف خاص بسیار خوش‌صحبت باشم پس همین مثال ما را به اولین اشتباه رایج هدایت می‌کند.

اشتباه رایج اول: افراد درونگرا بسیار کم‌صحبت هستتند

درست است که شاید صحبت کردن گزینه نخست افراد درونگرا نباشد اما طبق مثالی که زدم، در شرایط خاص ممکن است همه را در جمع شکفت‌زده کنند؛ قطعا دوران سنی نیز یک عامل مهم است که به عنوان مثال یک نوجوان در سن بلوغ با شخصیت درونگرا به کم‌صحبت‌ترین حالت خود برسد اما حالت کلی این است که ترجیح اشخاص درونگرا به صحبت کردن زیاد و بروز بیش از حد افکار نیست اما دلیل بر انجام ندادن آن نیست. در بحث کسب و کار افراد درونگرا این موضوع بسیار مهم است که صرفا به دلیل نیاز یک کسب و کار به صحبت کردن از آن غافل نشویم، قطعا افراد درونگرا در شرایطی که از لحاظ درونی توجیحی برای انجام کاری داشته باشند، از هر شخص برونگرایی بهتر آن را انجام می‌دهند.

اشتباه رایج دوم: افراد درونگرا در کار با دیگران مشکل دارند

این یک اشتباه رایج دیگر است که افراد درونگرا به سختی می‌توانند با دیگران به کار بپردازند و دوست دارند سرشان در لاک خودشان باشد. البته این موضوع را به صورت کامل منکر نمی‌شوم اما تبصره‌ای در این بحث وجود دارد و آن این است که افراد درونگرا کمی مشکل‌تر با دیگران همراه می‌شوند و به دلیل آنکه بعد از سال‌ها خود را بهتر می‌شناسند، خوب می‌دانند که به چه روشی می‌توانند بهتر یک کار را از پیش ببرند پس در این مورد شاید باید گفت افراد دیگر باید بیشتر مراعات کرده و به افراد درونگرا اجازه دهند کار‌ها را به روش خودشان انجام دهند.

اشتباه رایج سوم: این بیشتر افراد برونگرا هستند که در ایران موفق می‌شوند

یک اشتباه رایج دیگری که سال‌هاست از افراد مختلف می‌شنوم این موضوع است که چون فلانی خیلی با همه می‌جوشید و بسیار چست و چابک بود از همان ابتدا موفق بود و قطعا شما هم این موضوع را شنیدید.

اگر بخواهم یک مثال بزنم می‌توانم مثال شکار قورباغه و عقاب را برای شما بازگو کنم؛ یک قورباغه در روز شاید بارها زبان خود را دراز می‌کند تا پشه‌ها یا حشرات مختلف را شکار کند و آن روز سیر شده و امورات خود را بگذراند اما یک عقاب با تحلیل بسیار و زمان زیادی که در هوا با شخص خودش می‌گذراند، یک شکار را انتخاب کرده و همان یک عدد برای کل روز وی کافی است. این مثال می‌تواند حکایت این اعتقاد رایج غلط باشد، افراد برونگرا از دیدگاه من برای رسیدن به اهداف مشابه آزمون و خطاهای بیشماری را انجام می‌دهند در صورتی که افراد درونگرا به دلیل آن‌که ترجیح نمی‌دهند خیلی در معرض مسائل شلوغ قرار بگیرند، با تفکر بیشتر به همان می‌رسند.

اشتباه رایج چهارم: افراد درونگرا در کسب و کار تنبل هستند

این موضوع من را به شخصه به عنوان یک درونگرا بسیار آزرده کرد و طی سال‌ها چنین انگی به من زده می‌شد و شاید شما هم با این مساله روبرو شده باشید. به خاطر همان دلایلی که در ابتدا گفتم، افراد درونگرا در کار کردن با دیگران به صورت پیش‌فرض به استحکاک روانی دچار هستند و خیلی ساده بخواهم بگویم، بودن زیاد در کنار تعداد زیادی از افراد باتری افراد درونگرا را می‌خواباند و بعد از سال‌ها ممکن است دیگران به این نتیجه برسند که آن‌ها تنبل هستند اما این موضوع را در نظر بگیرید که به عنوان مثال یک سری از کار‌ها مثل نویسندگی که برای درونگرا‌ها بسیار ساده است یا کار‌هایی مثل برنامه‌نویسی ممکن است به مخیله افراد برونگرا هم نیاید چه برسد آن را به سرانجام برسانند. پس این یک دیدگاه اشتباه است که افراد درونگرا بسیار تنبل هستند، بهتر است روی دیگر آن‌ها را ببینند و متوجه شوند در کسب‌و کار‌های بعضا میلیارد دلاری مثل مایکروسافت در جهان یک شخص درونگرا پشت آن بوده است.

اشتباه رایج پنجم: افراد دورنگرا اصلا دوستی ندارند

یک اشتباه رایج دیگر در کسب و کار افراد درونگرا این موضوع است که بعد از مدتی شاید زیردستان شما فکر کنند شما اصلا دوستی ندارید یا با کسی دوست نخواهید شد. این یک اشتباه رایج است، افراد درونگرا به طور معمول تعداد کمی دوست (۱ تا ۳ ) بسیار نزدیک و صمیمی دارند به جای آن‌که ۲۰ یا ۳۰ دوست داشته باشند که حتی نام آن‌ها را به سختی به یاد آورند. معمولا این دوستان نزدیک متعلق به زمان‌های بسیار دور هستند چراکه یک مهارت عالی در این افراد دوستی پایدار و بلند‌مدت است.

خب این ۵ اشتباه رایج درو مورد کسب و کار افراد درونگرا بود، در ادامه می‌خواهم اشخاص فوق‌العاده خاص و موفق را که درونگرا هستند را معرفی کنم تا جواب دندان‌شکنی باشد برای اشخاصی که در کشور ما اشتباهات رایجی در مورد درونگرا‌ها دارند.

یک نکته هم وجود دارد که تجربه شخصی بنده است، اگر شخصی را در مستندی یا در فیلمی دیدید که به شدت با وی همزاد پنداری کردید احتمالا مثل شما درونگرا است مثال: نئو در مجموعه فیلم «ماتریکس»

کسب و کار افراد درونگرا

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست